event burgee venue burgee

SailEast 2021 at the Bay Wind Regatta

St Margaret Sailing Club

Results are final as of 18:55 on July 25, 2021

29er Fleet

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Entries: 3, Scoring system: Appendix A - Bay Wind
Rank Fleet SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st 29er 3135 RNSYS Maya Heidenreich Moritz Heidenreich (3.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 3.0 1.0 1.0 15.0 12.0
2nd 29er 3136 RNSYS Emily Roy Dale Smith 1.0 1.0 2.0 (3.0) 3.0 1.0 2.0 3.0 3.0 19.0 16.0
3rd 29er 0 RNSYS Ayrton Stein Abush Butler 2.0 (3.0) 3.0 2.0 2.0 3.0 1.0 2.0 2.0 20.0 17.0

Club 420 Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 19, Scoring system: Appendix A - Bay Wind
Rank Fleet SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Club 420 1717 SHYC Rafael Pedro Tatum Arcon 2.0 1.0 1.0 2.0 (10.0) 6.0 1.0 1.0 24.0 14.0
2nd Club 420 88 LYC Hailey Nichols Katherine Lowe 1.0 (9.0) 3.0 1.0 2.0 1.0 4.0 2.0 23.0 14.0
3rd Club 420 30 CYC Ross Bowen Katie Dickson 5.0 (7.0) 4.0 5.0 1.0 3.0 5.0 3.0 33.0 26.0
4th Club 420 7478 LYC/WVYC/RCYC Hudson Amery Ashlyn Meisner 3.0 6.0 2.0 6.0 3.0 2.0 (12.0) 4.0 38.0 26.0
5th Club 420 296 LYC Madelyn Green Samadi Morgan 7.0 3.0 (13.0) 4.0 7.0 5.0 6.0 7.0 52.0 39.0
6th Club 420 1739 HSC Maggie Fitzgerald Matt Gentleman 9.0 2.0 (20.0 DSQ) 7.0 4.0 10.0 2.0 9.0 63.0 43.0
7th Club 420 7546 Waegwoltic Club Mattias Leslie Josh Hebb (14.0) 8.0 8.0 3.0 11.0 4.0 8.0 6.0 62.0 48.0
8th Club 420 7171 CYC Silas Conlin-Morse Greyson Corbett-Lumb (20.0 OCS) 10.0 12.0 8.0 5.0 8.0 7.0 5.0 75.0 55.0
9th Club 420 2491 SMSC James Shakespeare Isabel Shakespeare 8.0 (12.0) 9.0 11.0 6.0 7.0 11.0 10.0 74.0 62.0
10th Club 420 5294 LYC Charlie Barbara Thatcher Bailly 13.0 4.0 5.0 9.0 14.0 9.0 (20.0 DNF) 12.0 86.0 66.0
11th Club 420 4027 SMSC Zachary Logan Sidney Schwartz (12.0) 11.0 10.0 11.3 RDG 12.0 11.0 3.0 8.0 78.3 66.3
12th Club 420 5041 SMSC Ryan Hull Benjamin Roddis (17.0) 15.0 6.0 10.0 9.0 15.0 10.0 15.0 97.0 80.0
13th Club 420 9618 SMSC Jasper DeCoste Jill Stover 10.0 13.0 (15.0) 15.0 13.0 13.0 9.0 11.0 99.0 84.0
14th Club 420 23 CYC Matea Bagnell Maxine Haywood 6.0 18.0 11.0 16.0 8.0 12.0 14.0 (20.0 RET) 105.0 85.0
15th Club 420 6412 HSC Ben Flemming James Wheelock 4.0 5.0 7.0 12.0 (20.0 RET) 18.0 20.0 DNC 20.0 DNC 106.0 86.0
16th Club 420 1531 SMSC Alex Driscoll Nathan Marks 16.0 14.0 14.0 13.0 (20.0 RET) 14.0 13.0 13.0 117.0 97.0
17th Club 420 6827 BBYC Mattea Nakatsu Lila Starzomski 15.0 17.0 (18.0) 18.0 16.0 16.0 15.0 14.0 129.0 111.0
18th Club 420 6791 HSC Ashley Simpson Maggie Lafosse 11.0 16.0 17.0 14.0 (20.0 RET) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 138.0 118.0
19th Club 420 1738 HSC Andrew Rice Harrison Dunphy 18.0 19.0 16.0 17.0 15.0 17.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 142.0 122.0

I420 Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 5, Scoring system: Appendix A - Bay Wind
Rank Fleet SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st I420 55833 RNSYS Riley Macaulay Finlay Macaulay 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 (3.0) 12.0 9.0
2nd I420 56215 SHYC Guy Tipton Nick Williams (4.0) 4.0 4.0 2.0 1.0 4.0 2.0 1.0 22.0 18.0
3rd I420 56198 RNSYS Henry Simms Charlie Simms (3.0) 2.0 2.0 3.0 3.0 3.0 3.0 2.0 21.0 18.0
4th I420 53960 RNSYS Johanna Pickart Rebecca Skinner 1.0 3.0 3.0 (4.0) 4.0 2.0 4.0 4.0 25.0 21.0
5th I420 1 RNSYS Molly Anderson Rory Scott-Black (5.0) 5.0 5.0 5.0 5.0 5.0 5.0 5.0 40.0 35.0

www.smsc.ca

www.smsc.ca/saileast

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com